Yün Halı Yıkama

Yün halı yıkama, firmamız yün halılarını özel yıkama işleminden geçirmektedir. Yün halılarda kullanılan boyalar genelde kök boyası ile boyandığı için kimyasala karşı çok hassastır. Yıkama işleminde en çok buna dikkat edilmelidir. Korkutlar Halı Yıkama Fabrikası yün halıları firmamız garantisi altında yıkamaktadır.

Yün Halısı Nedir Nasıl Dokunur?

yün iplik
Yün iplik

Yün iplik bazı memelilerden (özellikle koyun, keçi, deve, lama, ada tavşanı) elde edilen hayvansal kıl kökenli doğal bir elyaf türüdür. Sıcak tuttuğu için battaniye ve kışlık giysilerin üretiminde kullanılır. Özellikle çobanların kullandığı kepenek koyun yününden üretilmiş ve kışın sıcak tutan bir kaban olarak kullanılmaktadır ve meşhurdur. Yün elyafı koyundan genellikle canlı hayvanlardan kırkılmak suretiyle elde edilir. Bu tür yüne kırkım yünü denir. Bu yünün ticari değeri diğer yöntemlerle elde edilen yünlerden yüksektir. Kasaplık hayvanların kesildikten sonra derilerinin işlenmesi ile elde edilen yüne ise tabak yünü veya kasap başı yünü denir.

Yün Halı Renklendirme

Yün ipliklerin renklendirilmesiyle renk renk yün ipliği elde edilir. Ağaç köklerinden üretilen boyalarla yapılan yün boyalı halılar çok değerli halılardır ve yıkaması da çok özen gerektirir. Renkli yün iplikleri dokuma tezgahında dokunarak yün halı elde edilir.

yün iplikten dokunmuş halı ve kilim
Yün iplikten dokunmuş halı ve kilim

Yün Halı Nasıl Yıkanır?

Her halıda olduğu gibi yün halılarını da büyük bir titizlikle yıkıyoruz. Yün halıların en hassas olduğu noktası renkleridir. Renk solması yıkama sırasında çok sık karşılaşılan sorunlardan birisidir. Bunun önüne geçmek için natürel (doğal) halı şampuanı kullanmak gerekir ki natürel şampuanların fiyatı yüksektir. Bu şampuanlar yün halıya zarar vermeden kirlerinden arındırmaktadır. Bir diğer önemli nokta da halının dokusunun bozulmamasıdır. Bunun için de yün halıları fabrikamızda otomatik makinede yıkamıyoruz. Yerde dikkatlice tek fırçalı el makinesi ile yıkanmaktadır. Bu da oluşacak hasarı minimuma indirmektedir.

Yün Halı Yıkama

Yün halı yıkama işleminden sonra durulama çok önemlidir. Şampuan kalıntısı zamanla halının boyasına zarar verecektir. Maalesef otomatik makinelerde durulama az olduğu için otomatik makinede yün halı yıkamak çok risklidir. Bol su ile durulanan yün halı sıkma makinesinde sıkılır ve kurutma odasına asılır. Kurutma odası kapalı olmalıdır, güneş ışığı yün halının renginin solmasına neden olacaktır. Kapalı odada bu söz konusu değildir.

Kuruyan yün halılar son bir kontrolden geçerek paketlenir ve müşteriye sevk için depoya dik bir şekilde istiflenir. Zamanı geldiğinde müşteri bilgilendirilerek adresine ücretsiz servisimiz ile teslim edilir.

Yün Halı Yıkama Fiyatları:

En güncel Yün halı yıkama fiyatımız için halı yıkama fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Korkutlar halı yıkama fabrikasını tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.