Yün Halı Yıkama

Yün halı yıkama, firmamız yün halılarını özel yıkama işleminden geçirmektedir. Yün halılarda kullanılan boyalar genelde kök boyası ile boyandığı için kimyasala karşı çok hassastır. Yıkama işleminde en çok buna dikkat edilmelidir. Korkutlar Halı Yıkama Fabrikası yün halıları firmamız garantisi altında yıkamaktadır.

Yün Halısı Nedir Nasıl Dokunur?

yün iplik
Yün iplik

Yün iplik bazı memelilerden (özellikle koyun, keçi, deve, lama, ada tavşanı) elde edilen hayvansal kıl kökenli doğal bir elyaf türüdür. Sıcak tuttuğu için battaniye ve kışlık giysilerin üretiminde kullanılır. Özellikle çobanların kullandığı kepenek koyun yününden üretilmiş ve kışın sıcak tutan bir kaban olarak kullanılmaktadır ve meşhurdur. Yün elyafı koyundan genellikle canlı hayvanlardan kırkılmak suretiyle elde edilir. Bu tür yüne kırkım yünü denir. Bu yünün ticari değeri diğer yöntemlerle elde edilen yünlerden yüksektir. Kasaplık hayvanların kesildikten sonra derilerinin işlenmesi ile elde edilen yüne ise tabak yünü veya kasap başı yünü denir.

Yün Halı Renklendirme

Yün ipliklerin renklendirilmesiyle renk renk yün ipliği elde edilir. Ağaç köklerinden üretilen boyalarla yapılan yün boyalı halılar çok değerli halılardır ve yıkaması da çok özen gerektirir. Renkli yün iplikleri dokuma tezgahında dokunarak yün halı elde edilir.

yün iplikten dokunmuş halı ve kilim
Yün iplikten dokunmuş halı ve kilim

Yün Halı Nasıl Yıkanır?

Her halıda olduğu gibi yün halılarını da büyük bir titizlikle yıkıyoruz. Yün halıların en hassas olduğu noktası renkleridir. Renk solması yıkama sırasında çok sık karşılaşılan sorunlardan birisidir. Bunun önüne geçmek için natürel (doğal) halı şampuanı kullanmak gerekir ki natürel şampuanların fiyatı yüksektir. Bu şampuanlar yün halıya zarar vermeden kirlerinden arındırmaktadır. Bir diğer önemli nokta da halının dokusunun bozulmamasıdır. Bunun için de yün halıları fabrikamızda otomatik makinede yıkamıyoruz. Yerde dikkatlice tek fırçalı el makinesi ile yıkanmaktadır. Bu da oluşacak hasarı minimuma indirmektedir.

Yün halılarınız sizin için kıymetlidir. Bizim içinde kıymetli. Yün halınız kirlendi diye korkmayın. Yün halınızı en az sizin kadar özen göstererek yıkıyoruz. Tecrübesiz bazı firmalar bu tür halıları birlikte yıkamaktadır. Yün halı yıkama, sıkma ve kurutma işlemi tek tek yapılır. Uzman kadromuzla ve %100 müşteri memnuniyetiyle çalışan firmamızla hizmetinizdeyiz.

Yün halıları nasıl yıkıyoruz?

Tün halınızı yıkamak için soğuk su ve bitkisel halı şampuanı kullanıyoruz. Yün halılarda en büyük sorun renklerin birbirine karışmasıdır. Bu tür halınızı tek tek ve hızlı bir şekilde yıkanmalıdır. Uzman kadromuzla yün halınızı seri bir şekilde yıkıyoruz.

Halınızı önce tozlarından ayırıp ıslatıyoruz. Soğuk suyla ıslattığımız halınızı vakit kaybetmeden hızlı bir şekilde bitkisel şampuanımızla fırçalamaya başlıyoruz. Fırçalama işlemi bittikten sonra yine hızlı bir şekilde gelberi ile durulama yapılır. Eğer halınız uzun tüylü ise tek yönlü gelberiden önce ileri-geri gelberi yapılarak; şampuanın tüm diplere ulaşması sağlanır.

Bitkisel şampuan kullandığımızdan halınızın renkleri birbirine karışmaz. Gelberi ve durulama işlemi hemen yapılır. Bu işlemlerin hemen ardından sıkma işlemine geçiyoruz. Sıkma esnasında renklerin karışmasını ve akmasını engellemek için tek tek sıkıyoruz. Sıkma işlemi bittikten hemen sonra halı hemen açılır ve kurutma için asılır. Yün halılar direk güneş ışığına maruz bırakılmaz. Kurutma işleminde halınızın üstüne tente yapılır.

Yün halı yıkamanın en önemli unsuru hızlı hareket etmektir. Uzman kadromuzla yün halınızı zarar görmeden yıkıyoruz. Yün halı nasıl yıkanır öğrenmek için firmamızı arayabilirsiniz.

Yün Halı Yıkama

Yün halı yıkama işleminden sonra durulama çok önemlidir. Şampuan kalıntısı zamanla halının boyasına zarar verecektir. Maalesef otomatik makinelerde durulama az olduğu için otomatik makinede yün halı yıkamak çok risklidir. Bol su ile durulanan yün halı sıkma makinesinde sıkılır ve kurutma odasına asılır. Kurutma odası kapalı olmalıdır, güneş ışığı yün halının renginin solmasına neden olacaktır. Kapalı odada bu söz konusu değildir.

Kuruyan yün halılar son bir kontrolden geçerek paketlenir ve müşteriye sevk için depoya dik bir şekilde istiflenir. Zamanı geldiğinde müşteri bilgilendirilerek adresine ücretsiz servisimiz ile teslim edilir.

Yün Halı Yıkama Fiyatları:

En güncel Yün halı yıkama fiyatımız için halı yıkama fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Korkutlar halı yıkama fabrikasını tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.